VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ NA STUDIJNÍ POBYTY ERASMUS+ na AR 2025/26
Program je určen pro semestrální pobyty studujících FF UP bakalářských, magisterských a doktorských studijních programů.
Přihláška, jejíž součástí je váš strukturovaný životopis a krátký motivační dopis v angličtině či jazyce školy, na které plánujete studovat, se podává přes výběrové řízení v IS STAG: Moje studium/ECTS výjezdy/Nabídka výjezdů)
- Uzávěrka přihlášek: 16. února 2025
- Výběrové řízení: 18. února 2025 od 18.30 v zasedací místnosti katedry (JK-AKV)
- Výsledky: nejpozději 20. února 2025
Informace hledejte na:
Praktické informace o výjezdech do zahraničí: https://www.ff.upol.cz/studenti/zahranici/administrace-studijnich-pracovnich-a-vyzkumnych-pobytu-v-zahranici/
Obecně o programu E+: https://iro.upol.cz/erasmus/zakladni-informace/
Podrobný návod pro podání přihlášky najdete v aktualitě zahraničního oddělení FF: https://www.ff.upol.cz/nc/zprava/clanek/erasmus-2-kolo-vyberoveho-rizeni-na-studijni-pobyty-v-zahranici-na-ls-202425/
Příběhy a zkušenosti ze zahraničních výjezdů: https://vyjed.cz/
V případě dotazů kontaktujte Kláru Feikusovou ([email protected]) nebo využijte online schůzku pro zájemce o studijní výjezd, která se bude konat 22. ledna v 9.00 (viz informace v aktualitě ZO).
Erasmus+
Program Erasmus+ je nový vzdělávací program Evropské unie na období 2014–2020. Programu Erasmus+ se mohou zúčastnit studenti, učitelé i administrativní pracovníci. Všeobecné informace o programu Erasmus najdete na: www.naep.cz.
Organizace agendy ERASMUS+ na UP
1. Rektorát - hlavní zodpovědnost za administraci programu má na Univerzitě Palackého Zahraniční oddělení (dále jen ZO), které administruje výjezdy studentů všech fakult UP na studijní pobyt i na pracovní stáž do zahraničí
2. Fakulta - některé organizační záležitosti programu, především agendu spojenou se STAGem jako např. zaevidování výjezdu studenta, řeší fakultní koordinátorka pro zahraniční záležitosti
3. Katedra - má na starosti navázání kontaktu se zahraniční školou, podpis bilaterální smlouvy, výběr učitelů a studentů a sestavení vlastního studijního plánu (tzv. Learning Agreement)

Groningen, Nizozemsko
Groningen je univerzitní město, které žije kulturou. Můžete se těšit na divoké počasí a spoustu zážitků. Studium zde vám nabídne celou řadu příležitostí, jak různá divadelní představení či hudební festivaly nejen navštívit, ale i nahlédnout do jejich zákulisí. Groningen ročně ubytovává spousty zahraničních studentů, což znamená poznávání zajímavých lidí z různých kultur – a také možnosti k cestování, obzvláště pokud cestujete na skupinové jízdenky v tak zvaných off hours. Takovéto malé slevové fígly vám mohou pomoci, jelikož pokud se rozhodnete do Nizozemí vyjet, může se vám to značně prodražit. Cenově se Nizozemí nachází ve vyšší kategorii a stipendium od Erasmus+ Vám sotva vystačí na ubytování, které se v Groningenu kvůli ubytovací krizi těžko shání. Slabšími stránkami pobytu zde je i organizace studia, při jednání s místním studijním oddělením pro výjezdy je lepší přímé jednání s konkrétním zaměstnancem a na místě, jelikož online komunikace poněkud pokulhává. Výhodou této destinace je, že se znalostí angličtiny se jednoduše domluvíte i mimo univerzitu, nepoznala jsem nikoho, kdo by neuměl anglicky ani pozdravit, ačkoliv povětšinou uslyšíte už známé „Doei-doei!“
Hana Ganzarová

Vídeň, Rakousko
Na půlroční studijní pobyt do Vídně jsem vyjela v druhém ročníku bakalářského studia v rámci programu Erasmus. Naše katedra zde má partnerskou smlouvu s podobně výzkumně orientovanou katedrou s názvem Institut für Theater-, Film - und Medienwissenschaft, tehdy ještě umístěnou v nádherných prostorách královského paláce Hofburg. Náplní studia byly především semináře realizované blokovou formou, ale také několik přednášek. V rámci jednoho z předmětů jsem například se skupinou rakouských studentů tvořila návrh programové sekce pro divadelní festival, další cvičení bylo zase zaměřeno na divadelní dramaturgii pod vedením jednoho z dramaturgů vídeňského Burgtheater. Ráda vzpomínám také na přednášky o nejrůznějších internetových a mediálních fenoménech, kterou jsme měli společně se studenty žurnalistiky. Veškerá výuka i skládání zkoušek se realizovalo v německém jazyce, což pro mě ze začátku bylo poměrně obtížné. Zároveň ale Univerzita nabízí skvělé kurzy němčiny, kde si můžete jazyk zlepšit a ještě se seznámit s dalšími lidmi. Společenský život je také jedním z výrazných zážitků Erasmus pobytů. Vídeň je město výstav, koncertů, kaváren, bleších trhů a parků, a to vše můžete navštěvovat s novými kamarády z celého světa. Pro začátek můžu doporučit seznamovací akce Erasmus Student Network (ESN), při kterých vás provedou městem, zodpoví vaše dotazy, zaženou obavy z neznámého a vezmou vás do některého z příjemných podniků.
Na čas strávený ve Vídni vzpomínám moc ráda a taky se tam alespoň jednou ročně vracím. Díky pobytu zde jsem začala mluvit německy i anglicky, získala více odvahy a samostatnosti a poznala spoustu skvělých lidí a míst. Můžu jenom doporučit!
Zuzana Řezníčková